28 lipca – 5 sierpnia 2018 - Wisła, Szczyrk, Żywiec, Maków Podhalański, Oświęcim, Istebna, Jabłonków (w Republice Czeskiej), Ujsoły, Bielsko-Biała

Po raz 55. Beskidy rozśpiewają się i roztańczą na niebywałą skalę. Dokona tego na przełomie lipca i sierpnia około czterech tysięcy tancerzy, muzyków i śpiewaków. To członkowie ponad dziewięćdziesięciu zespołów folklorystycznych – polskich, przede wszystkim góralskich, i zagranicznych – a także kapel i grup śpiewaczych.


Ta ogromna, barwna, dynamiczna impreza dobrze znana jest rzeszy widzów, miłośników tradycji, którzy od lat zapełniają widownie TKB-owskich estrad. Co roku zdobywa też nowych zwolenników, zauroczonych bogactwem i pięknem ludowej kultury.

Przez dziewięć kolejnych dni trwać będą wieczorne kilkugodzinne koncerty w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a w Żywcu przez dziesięć. W Wiśle, Szczyrku i Żywcu przedpołudniami koncertować będą kapele polskie i zagraniczne.


Program TKB 2018 wzbogacają: 24. Festyn Istebniański w Istebnej (28–29 lipca), 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie (3–5 sierpnia) oraz 40. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (4–5 sierpnia).

W Wiśle w ramach imprez towarzyszących przygotowano m.in. warsztaty tańca i śpiewu góralskiego (30.07, 1 i 3.08, g.14-15 na pl. B. Hoffa), warsztaty heklowania, bibułkarstwa, pisania ikon, wikliniarstwa, upcyklingu (pl. B. Hoffa), a także Bal Góralski – 4.08, po koncercie (Wiślańska Bina w Parku Kopczyńskiego). 2 sierpnia odbędzie się spotkanie z Jarosławem jot-Drużyckim, autorem wydanej w roku ubiegłym książki „Nie tylko Gorolski – więcej niż Święto” (Miejska Biblioteka Publiczna, Dom Zdrojowy).

Do Szczyrku, po przerwie, wracają koncerty kapel polskich i zagranicznych (g.11.00, estrada na pl. św. Jakuba). Będzie też Jarmark Twórczości Ludowej.

W Oświęcimiu w drugą sobotę TKB odbywa się koncert „Folkowe klimaty”. W tym roku usłyszymy Kapelę Pieczarki, Kapelę Hanki Wójciak oraz grupę Hoverla (4.08 g.18).

Podczas 40. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach odbędą się m.in. warsztaty budowania hudy (4.08 g. 9-12), bibułkarskie i koronkarskie (4.08 g.14-16), a także kiermasz (4-5.08).

W tym roku na uliczne korowody zapraszamy do Wisły (28.07), Szczyrku (29.07), Istebnej (29.07), Żywca (4.08) i Jabłonkowa (5.08).


TKB zagości też w Bielsku-Białej. Na Rynku podczas organizowanego przez Bielskie Centrum Kultury „Lata z kulturą” wystąpią trzy zagraniczne grupy – z Hiszpanii, Indonezji i Turcji (29.07 g.17). W Galerii Sztuki ROK-u będzie można obejrzeć wystawę „Daniel Franek – fotograf żywieckiego folkloru”. Warto się też wybrać do Książnicy Beskidzkiej. „Portrety z wyższej sfery” to ekspozycja fotografii wykonywanych podczas różnych edycji TKB przez Wiesława Korzonkiewicza.

FFGP

Pierwszy TKB-owski koncert w roku 2018 odbędzie się w Żywcu już w piątek 27 lipca, a więc dzień przed oficjalnym terminem TKB. W Festiwalu – odbywającym się po raz 49. – weźmie udział aż 25 zespołów. Trzeba dostosować harmonogram występów do możliwości ich przyjazdu do Żywca. I do wytrzymałości widzów, bowiem koncerty trwają do późnych godzin wieczornych.


Członkowie komisji artystycznej oceniającej konkursowe prezentacje następnego dnia po występie spotykają się z kierownikami i instruktorami grup, by omówić przedstawione programy. Każdy dzień wypełniony jest po brzegi. W tym roku w konkursie głównym FFGP z Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny wystąpią cztery zespoły: Brenna z Brennej, Istebna
z Istebnej, Grojcowianie z Wieprza i Lipowianie z Lipowej.Podczas sobotniego koncertu 28 lipca na scenie żywieckiego amfiteatru zapraszamy na szczególny występ. Przemysław Ficek, znany multiinstrumentalista z Żywiecczyzny, zaprosił do udziału w nim żywieckich dudziarzy i beskidzkich gajdoszy. Jest to znakomita sposobność promocji muzykowania na tych tradycyjnych instrumentach. A równocześnie okazja do szerokiego upowszechnienia informacji o tym, że zarówno dudy żywieckie, jak i beskidzkie gajdy oraz umiejętność ich wytwarzania zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to jedno z działań, których celem jest zwiększenie w świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego.

Na Rynku w Żywcu toczyć się będzie, jak co roku, konkurs kapel, instrumentalistów, solistów muzyków i śpiewaków oraz mistrzów z uczniami, będący częścią Festiwalu Folkloru Górali Polskich.

Swoje prace i pokazy ich wyrobu zaprezentują góralscy twórcy ludowi podczas tradycyjnych Targów Sztuki Ludowej (27 lipca – 5 sierpnia), przygotowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Oddział Beskidzki Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Miejsce Centrum Kultury w Żywcu.


MSF

W tym roku Żywiec będzie również gospodarzem drugiego TKB-owskiego konkursu – 29. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Weźmie w nich udział 16 zespołów z 14 krajów (w tym 3 z Polski). MSF odbywają się pod patronatem CIOFF® – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Kapele zagraniczne koncertować będą na Rynku w Żywcu od 1 do 5 sierpnia.

Festiwalowe koncerty z Amfiteatru pod Grojcem transmitowane będą w Internecie. Co istotne, można będzie oglądać nie tylko bieżące występy, ale także nagrania z poprzednich dni. Szczegółowy program koncertów oraz transmisja internetowa koncertów FFGP i MSF na www.tkb.art.pl oraz Facebook/TydzienKulturyBeskidzkiej. Zapraszamy do korzystania.