
| Źródło: edziennik.policja.gov.pl / cpd.gov.pl /
Nie tylko mundur czyni policjantem - sprawdź, czy wiesz... - jak wygląda legitymacja funkcjonariusza Policji

Zarządzenie nr 28 Komendanta Głównego Policji z dnia 4 marca 2022 r. zmieniające zarządzenie w sprawie określenia przypadków, w których policjant w czasie wykonywania obowiązków służbowych nie ma obowiązku noszenia munduru.
Na podstawie art. 60 ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2021 r. poz. 1882, 2333, 2447 i 2448) zarządza się, co następuje:
§ 1. W zarządzeniu nr 5 Komendanta Głównego Policji z dnia 11 stycznia 2019 r. w sprawie określenia przypadków, w których policjant w czasie wykonywania obowiązków służbowych nie ma obowiązku noszenia munduru (Dz. Urz. KGP poz. 13) w § 1 w ust. 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) służby kryminalnej, śledczej, spraw wewnętrznych, zwalczania cyberprzestępczości, Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych i komórek wywiadowczych służby prewencyjnej;”.
§ 2. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 12 stycznia 2022 r.
Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk
opublikowano: 08.03.2022
foto tematyczne: policja.pl
Legitymacja służbowa policjanta

Dokument wydawany funkcjonariuszom Policji.
Legitymacja służbowa policjanta potwierdza jego uprawnienia wynikające z ustawy o Policji.
Dokument jest ważny przez okres czasu w nim wskazany.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji;
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 listopada 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowych policjantów.
źródło: cpd.gov.pl
Ustawa o Policji
Stan prawny aktualny na dzień: 30.03.2022 Dz.U.2021.0.1882 t.j. - Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji
Art. 58. Obowiązki policjanta
1. Policjant jest obowiązany dochować obowiązków wynikających z roty złożonego ślubowania.
2. Policjant obowiązany jest odmówić wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego, a także polecenia prokuratora, organu administracji państwowej lub samorządu terytorialnego, jeśli wykonanie rozkazu lub polecenia łączyłoby się z popełnieniem przestępstwa.
3. O odmowie wykonania rozkazu lub polecenia, o których mowa w ust. 2, policjant powinien zameldować Komendantowi Głównemu Policji z pominięciem drogi służbowej.
Art. 60. Obowiązek noszenia munduru przez policjanta
1. Policjant w czasie służby jest obowiązany do noszenia przepisowego munduru i wyposażenia.
2. Komendant Główny Policji określa przypadki, w których policjant w czasie wykonywania obowiązków służbowych nie ma obowiązku noszenia munduru.
Art. 61. Obowiązek okazania legitymacji
1. W przypadkach przewidzianych w art. 60 obowiązek noszenia munduru przez Policjanta, ust. 2 policjant, wykonując czynności dochodzeniowo-śledcze, a także czynności określone w art. 14 czynności Policji, ust. 2 i art. 15 uprawnienia policjantów w trakcie wykonywania czynności służbowych, ust. 1 pkt 2-4, obowiązany jest okazać legitymację służbową w taki sposób, aby zainteresowany miał możliwość odczytać i zanotować numer i organ, który wydał legitymację, oraz nazwisko policjanta.
2. Przy wykonywaniu innych czynności administracyjno-porządkowych nie umundurowany policjant obowiązany jest na żądanie obywatela okazać legitymację służbową lub znak identyfikacyjny w sposób określony w ust. 1.
Tyle podstaw informacji o umundurowaniu, braku obowiązku noszenia munduru a także o legitymacjach policyjnych. - Warto wiedzieć o tych zagadnieniach - bo pomimo wszystko - regularnie Policja informuje o podejrzanych podszywających się pod "policjantów" - zarówno tych kryminalnych, jak też z CBŚP. - Stąd poważnym staje się informowanie opinii publicznej o wszelkich zmianach w umundurowaniu funkcjonariuszy Policji, zmianach wzoru legitymacji służbowej - ale także jawnej działalności funkcjonariuszy - bo to nie tylko prewencja, ale również kontrola społeczna jakości służby państwowej wobec praw obywatelskich wszystkich mieszkańców Rzeczpospolitej Polskiej.
POLECANE:
Wchodzi w życie prawo w sprawie zakazu używania munduru policyjnego lub jego części przez osoby spoza Policji;
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj