
| Źródło: media.renault.com.pl
NA POBOCZU - NIE KAŻDY MOŻE

Pobocze, to fragment drogi oddzielony linią przerywaną lub ciągłą. Przepisy zabraniają zatrzymania pojazdu na poboczu obok linii ciągłej. Wyjątek może stanowić awaria auta. Najważniejsze w takiej sytuacji jest odpowiednie oznakowanie miejsca, w którym stoi samochód. Należy od razu włączyć światła awaryjne, założyć kamizelkę odblaskową, co pozwoli innym kierowcom dostrzec naszą sylwetkę już z daleka, a następnie trzeba ustawić trójkąt ostrzegawczy. Na drogach szybkiego ruchu, ze względu na wysoką prędkość samochodów, trójkąt umieszczamy minimum 100 m za pojazdem.
Jazda samochodem po poboczu jest zakazana, więc kto może się po nim poruszać? Między innymi piesi, pędzone zwierzęta, osoby jadące wierzchem, rowery, motorowery i pojazdy zaprzęgowe. Warto także pamiętać, że choć rowerzysta ma obowiązek poruszać się poboczem, to w przypadku, gdy jest ono w złym stanie technicznym, kierujący rowerem ma prawo jechać po jezdni – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Jakie, zachowania kierowców mogą być szczególnie niebezpieczne? Należy do nich na pewno wyprzedzanie poboczem. Tego po prostu nie wolno robić i żaden pośpiech kierowcy nie może być usprawiedliwieniem. Do powodujących ryzyko zagrożenia zaliczyłbym także z pozoru uprzejme zachowanie, to znaczy zjazd na pobocze, gdy prowadzący auto chce zrobić więcej miejsca dla wyprzedzającego go pojazdu. Szczególnie kiedy robi to, jadąc na przykład za ciężarówką, nie mając pełnej widoczności drogi na dłuższym odcinku. Może wtedy nie dostrzec pieszego czy rowerzysty, który porusza się po poboczu – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Jedyną sytuacją, w której można zjechać na pobocze, jest ratowanie się przed kolizją z innym autem. Warto jednak wiedzieć, że odpowiedzialność za jakikolwiek wypadek z udziałem pieszych lub innych uczestników ruchu uprawnionych do korzystania z pobocza może obciążać kierowcę, który zjechał z pasa ruchu.
* policja.pl
opublikowano: 01.06.2023 / foto: media.renault.com.pl
PRAWO O RUCHU DROGOWYM
Art. 3.
1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.
3. Jeżeli, uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.
Art. 4. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania.
Obwieszczenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 maja 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo o ruchu drogowym;
REKLAMA
KONIEC REKLAMY
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj