46 pojazdów skontrolowano z użyciem dymomierza w ciągu kilkugodzinnej akcji na drogach Małopolski. Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego sprawdzali nie tylko zadymienie spalin, ale także stan techniczny samochodów i wymagane dokumenty. Nie obyło się bez zatrzymanych dowodów rejestracyjnych.


W czwartek (27 maja) na małopolskich drogach inspektorzy ITD kontrolowali przede wszystkim stan techniczny samochodów ciężarowych, dostawczych i autobusów. Za pomocą nowoczesnych dymomierzy sprawdzali również czy pojazdy nie emitują do atmosfery spaliny przekraczające dopuszczalne normy.


 

Na 46 skontrolowanych samochodów nie stwierdzili przypadku nadmiernego zadymienia spalin. Mieli jednak zastrzeżenia do stanu technicznego 5 pojazdów. Zatrzymali dowody rejestracyjne za m.in. nieszczelny układ pneumatyczny/hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużyty bieżnik opon, nieszczelny układ wydechowy oraz niesprawne światła cofania. Kierowców niesprawnych pojazdów ukarano mandatami karnymi.
W trakcie działań funkcjonariusze ITD zatrzymali też autobus bez ważnego badania technicznego. Za dopuszczenie do ruchu drogowego pojazdu bez aktualnego przeglądu odpowiedzialność finansowa grozi przewoźnikowi. Wobec niego zostanie wszczęte postępowanie administracyjne.
Opublikowano: 28.05.2021
zdjęcia: GITD