Rok temu, na terenie zabytkowego Centrum Praskiego Koneser, otwarto Muzeum Polskiej Wódki. To wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy przybliża historię Chronionego Oznaczenia Geograficznego Polska Wódka. Odwiedzający Muzeum mają okazję obejrzeć interaktywną, nowoczesną wystawę, uczestniczyć w profesjonalnej degustacji, a w piątkowy wieczór wybrać się na pokaz filmowy do kameralnej sali kinowej.

Przez rok Muzeum Polskiej Wódki odwiedziło ponad 50 tys. osób. Ponad 2 tys. osób wzięło udział w warsztatach i szkoleniach. 30 tys. osób uczestniczyło w wykładach towarzyszącym degustacjom. Zaserwowaliśmy 92,5 tys. kieliszków wódki.Muzeum Polskiej Wódki z miesiąca na miesiąc staje się miejscem coraz bardziej popularnym i rozpoznawalnym. Bo Polska Wódka jest nie tylko dobrem i dziedzictwem narodowym ale też jednym z nieodłącznych atrybutów polskości na świecie. To również bardzo ważny element polskiej kultury i tradycji, którego ślad od wieków znaleźć można w historii. Z tego też powodu w traktacie akcesyjnym do UE została wpisana na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Od 13 stycznia 2013 roku możemy pochwalić się zarejestrowaną w UE definicją Polskiej Wódki.

Muzeum Polskiej Wódki to przestrzeń, w której prezentowana jest wyjątkowa historia naszego dobra narodowego, wpisanego na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych UE. W atrakcyjny, nowoczesny i interaktywny sposób prezentowana jest zwiedzającym historia trunku, proces jego powstawania, a także surowce. Wycieczka po Muzeum to także szansa na poznanie różnic w walorach smakowych poszczególnych rodzajów Polskiej Wódki, w specjalnej przestrzeni edukacyjnej Vodka Academy Bar.Na zwiedzających Muzeum Gości w pięciu galeriach czekają wyjątkowe ekspozycje, projekcje filmowe, unikatowe eksponaty historycznych butelek, a także wiele informacji i ciekawostek związanych z wpływem Polskiej Wódki na kształtowanie się polskiej kultury i tradycji oraz jej międzynarodową renomę.

Liczby przytoczone na początku pokazują wprost jak bardzo brakowało takiego miejsca.Znakomita część Gości Muzeum to cudzoziemcy, wśród których prym wiodą grupy z Niemiec i Francji. Wielu Rosjan i Hiszpanów także jest żywo zainteresowanych historią Polskiej Wódki.

Ale Muzeum interesujące jest również dla Polaków. Odwiedzają nas mieszkańcy Warszawy ale także grupy zorganizowane z całej Polski. Wielu touroperatorów krajowych ma już na stałe wpisane w harmonogram zwiedzania miasta Muzeum Polskiej Wódki.


Agnieszka Rynecka

Museum & PR Manager
Muzeum Polskiej Wódki
Polish Vodka Museum


https://muzeumpolskiejwodki.pl


Przesłano: 04.07.2019
zdjęcia: muzeumpolskiejwodki.pl