Wraz z rozpoczęciem jesieni w ośrodkach Polskich Kolei Linowych ruszyły zaplanowane, sezonowe przeglądy techniczne. Na czas prac konserwacyjnych poszczególne koleje są stopniowo wyłączane z ruchu pasażerskiego. W kolei linowej PKL Kasprowy Wierch prace rozpoczęły się już we wrześniu i są planowane do 23 listopada. Kolej na Gubałówkę będzie niedostępna dla turystów od 21 do 25 października.


Przeprowadzane dwa razy w roku przeglądy techniczne są niezbędne do zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa i komfortu klientów oraz pracowników firmy. Eksperci PKL sprawdzają funkcjonowanie kolei po sezonie letnim i przygotowują je do sezonu zimowego. Przeglądowi podlegają wszystkie urządzenia – podpory, liny i wagoniki.W tym roku kolej linowa na Kasprowy Wierch przechodzi poza standardowym przeglądem także renowację lin nośnych. Do 23 listopada ośrodek PKL, w tym górna stacja, jest niedostępny dla turystów. W czasie ośmiu tygodni specjaliści pracują między innymi nad przesuwaniem lin nośnych. Jest to niezbędne raz na 12 lat ze względu na normy techniczne i standardy bezpieczeństwa eksploatacji kolei. Obecnie trwa remont elementów jezdnych kolei.

– Troska o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów to jeden z priorytetów działalności PKL. By turyści mogli w pełni komfortowo docierać na szczyty i podziwiać piękno górskiej przyrody niezbędne jest systematyczne przeprowadzanie przeglądów. Mimo niesprzyjającej pogody prace na Kasprowym Wierchu przebiegają sprawnie i zgodnie z zaplanowanym harmonogramem – mówi Daniel Pitrus,  prezes zarządu PKL.

Jesienne prace techniczne odbywają się także w ośrodku PKL Mosorny Groń (potrwają do 30 listopada).

W październiku wyłączona z ruchu pasażerskiego będzie Gubałówka (od 21 do 25 października) i Góra Parkowa (od 28 października do 22 listopada). Na listopad zaplanowano przeglądy na Górze Żar (od 12 do 22 listopada) i Jaworzynie Krynickiej (od 1 listopada do 1 grudnia).Poza podanymi terminami koleje działają zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie pkl.pl >> ; Mosorny Groń >>.
Marta Lewkowicz
Biuro Prasowe PKL

zdjęcia: źródło informacji
Przesłano: 14.10.2019