Od tegorocznych ferii zimowych rozpoczęły się kursy autobusu skomunikowanego na stacji kolejowej Jeleśnia z pociągiem InterCity „Oscypek” kursującego na trasie Warszawa – Zakopane i Zakopane – Warszawa oraz z pociągiem Kolei Śląskich „Ornak”.

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka” Gmina Jeleśnia zdecydowała się na uruchomienie autobusu, który będzie kursował pomiędzy stacją PKP w Jeleśni a Korbielowem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, postulowanemu przez „Kolej Beskidzką” pasażerowie pociągów PKP Intercity oraz Kolei Śląskich będą mogli szybko i wygodnie dostać się w głąb Gminy, by skorzystać z wielu atrakcji turystycznych. Ośrodek Narciarski „Pilsko” w Korbielowie był swego czasu jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w tej części kraju. Masyw Pilska i okolice oprócz tras zjazdowych i biegowych oferują wiele widokowych szlaków górskich z unikalnymi walorami krajobrazowymi.

Godziny odjazdu autobusu spod dworca kolejowego w Jeleśni są dopasowane do godziny przyjazdu pociągów InterCity „Oscypek” z Warszawy oraz KS „Ornak” z Katowic w kierunku Zakopanego oraz z Zakopanego w kierunku Katowic czy Warszawy. – Integracja transportu kolejowego i autobusowego to jeden z najważniejszych sposobów na zachęcenie turystów i mieszkańców do korzystania z połączeń kolejowych. Wygodna przesiadka i dojazd wprost do miejsc atrakcyjnych turystycznie czy do miejsc noclegowych wpłynie na wzrost atrakcyjności Gminy Jeleśnia, jak i linii kolejowej Żywiec – Sucha Beskidzka, w przypadku której prowadzimy usilne starania o wzrost jej znaczenia w systemie transportowym regionu. Z tego względu prosimy wszystkich o wsparcie naszych działań w postaci 1% podatku – powiedziała Anna Trzop ze Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”.


Kolejne działania „Kolei Beskidzkiej” skupione są wokół promocji połączenia autobusowego. – Zależy nam, żeby jak najwięcej osób miało dostęp do informacji na temat autobusu dowozowego. Chcemy, by Gmina Jeleśnia informowała o tym we wszystkich możliwych kanałach komunikacyjnych. Konieczne jest dobre oznakowanie autobusu oraz umiejscowienie gablot informacyjnych z rozkładami jazdy, oraz informacjami turystycznymi obok stanowiska odjazdu autobusu. Przekazaliśmy zarządcy infrastruktury PKP PLK informacje o połączeniu celem umieszczenia rozkładu jazdy autobusu w gablotach peronowych. Działamy również w kierunku podjęcia współpracy z PKP Intercity oraz Kolejami Śląskimi, by w pociągach IC „Oscypek” i KS „Ornak” rozgłaszano komunikat o możliwości przesiadki, czy żeby taka wiadomość była w serwisie internetowym przewoźników. Chcemy, by te rozwiązania były wprowadzane całościowo. Mamy świadomość, że bez tych działań promocyjnych tego typu pomysły tracą sens – dodała Anna Trzop. 

Szczegółowy rozkład jazdy pociągów IC „Oscypek” można znaleźć m.in. na stronie www.intercity.pl, KS „Ornak” na www.kolejeslaskie.com oraz na www.portalpasażera.pl, a rozkład jazdy autobusu Jeleśnia PKP – Korbielów na stronie www.kolejbeskidzka.pl.


Autor: Stowarzyszenie Kolej Beskidzka

http://www.kolejbeskidzka.pl/

Przesłano: 21.01.2019