W niedzielę 30 sierpnia młodzież z wadowickiego hufca wróciła z udanego wyjazdu do Szczawnicy, który odbył się w ramach akcji „Aktywny wypoczynek z OHP-2020”- „Bezpieczna przygoda w górach”.


Dla uczestników hufca był to bardzo udany wyjazd na zasłużony urlop. Pobytowi w Szczawnicy od początku, czyli od 24 sierpnia towarzyszyła wręcz wymarzona pogoda - mnóstwo słońca, doskonała widoczność i temperatura odpowiednia do wędrówek po górach. Jedynym minusem było ciągłe noszenie maseczek w miejscach publicznych, ponieważ miejsce to objęte zostało czerwona strefą.

Młodzież zakwaterowana była w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Szczawnicy i tam też korzystała z bardzo dobrej kuchni. Zaraz po przyjeździe cała grupa wraz z przewodnikiem udała się na poznanie pięknego miasteczka jakim niewątpliwie jest Szczawnica.

Podczas pobytu młodzi ludzie nie mieli czasu na nudę - ponieważ program, który został przygotowany obfitował w mnóstwo ciekawych zajęć i atrakcji. Na początku młodzież odbyła szkolenie udzielania pomocy przedmedycznej przeprowadzone przez ratowników GOPR a następnie przeprowadzili kilka akcji ratunkowych przy użyciu profesjonalnego sprzętu ratowniczego. Wszystko odbyło się w trudnym, górskim terenie.

Następnie wzięli udział w spływie Przełomem Dunajca podczas którego podziwiali piękno krajobrazu Pienińskiego Parku Narodowego.

Uczestnicy zaliczyli też wyjazd koleją krzesełkową na szczyt Palenicy (722 m n.p.m.) skąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą.

Kolejną atrakcją było przejście „Wąwozem Homole” oraz piesza wycieczka z Krościenka na Trzy Korony.

Młodzi ludzie mieli także okazję sprawdzenia swoich sił w Parku Linowym Ablandia w Krościenku nad Dunajcem, gdzie większość z nich w tym dwie dziewczynki pokonali trasę czerwoną z kategorii extreme, czyli najtrudniejszą. Doskonałą zabawą i zarazem nauką okazała się gra terenowa dzięki której dokładnie poznali uzdrowisko i ciekawe historie związane z tym miejscem. Frajdą dla młodzieży okazał się też przejazd na rowerach Drogą Pienińską, ciągnącą się wzdłuż meandrującego Dunajca do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.

Młodzież opalona - a co najważniejsze bardzo zadowolona, bogatsza o nowe doświadczenia z niechęcią opuszczała ten malowniczy zakątek Polski.Fot. 1 W parku linowym


Fot. 2 Spacer po Szczawnicy


Fot. 3 Na szczycie Palenicy


Fot. 4 Spływ tratwami Dunajcem 


Fot. 5 Gra miejska po Szczawnicy

Fot. 6 (tytułowe) Na szlaku rowerowym wzdłuż Dunajca


Tekst - Janusz Bartoszek
Zdjęcia- D.Paździora, J.Bartoszek

Przesłane 1 września 2020 r. przez:

Jolanta Zacny
Komendant 6-11 HP Wadowice

POLECANE ARTYKUŁY O AKTYWNOŚCI 6-11 HP