Wysyp grzybów w lasach makowskich oraz w regionie skłania do refleksji nad grzybobraniem

Miłośnicy grzybobrania maja powody do zadowolenia - w lasach pojawił się wysyp grzybów. Powodem takiego stanu rzeczy są sprzyjające warunki atmosferyczne. Do redakcji zostały przesłane zdjęcie od czytelniczki Kasi poprzez portal społecznościowy, gdzie Kasia - jest w gronie przyjaciół portalu - za które serdecznie dziękuję. 

foto: Katarzyna Świstek                                                                                                        

Zaledwie kilkanaście minut spaceru po lesie i takie piękne borowiki w koszyku. Chce się aż wyrwać od komputera, od prac domowych i wkroczyć na łono natury, aby wyciąć te smakowitości. A przecież borowiki ale także inne grzyby jadalne sprawiają, że na przykład bigos wigilijny smakuje wybornie a zupa grzybowa jesienią a nawet zimą jest magnesem skupiającym domowników przy jednym stole, gdzie waza z zupą grzybową aromatem przyciąga każdego, kto raz chociaż trafił na kucharki majstersztyk. A jeszcze sosy grzybowe, które przyprawiają o ekstazę podniebienia.

Redakcja zaprasza na grzybobranie do lasów w powiecie suskim - należy jednak pamiętać, że nie wszystkie lasy w naszym regionie są państwowe a wejście do lasu państwowego lub prywatnego niesie za sobą konsekwencje lub obowiązki. Warto zatroszczyć się o takie wejście w las, aby nie naruszać prawa - zwłaszcza, jeżeli jest to rezerwat przyrody. 


Technik zbierania grzybów jest kilka - dominującą jest jednak ta - kiedy ujmujemy owocnię dłonią i lekko ukręcamy od grzybni. Tylko tak nie naruszamy struktury cennej grzybni i nie powodujemy gnicia pozostawiając na przykład odciętą część "korzenia". 

Warto także polegać na doświadczeniu własnym lub kogoś, kto zbiera grzyby od wielu lat i jest doświadczonym znawcą. - Nie podejmujmy tego, co jest powszechnie uznawane za trujące i nie naruszajmy poprzez kopanie nogą lub w inny sposób niszcząc te, które nie są jadalne - chociaż nie wszystkie "trujące" są śmiertelnie trujące ale lepiej nie doświadczyć zatrucia grzybami. 

Borowik szlachetny należy do grzybów znanych i lubianych a przede wszystkim smacznych - jednak i tutaj zdarzają się pomyłki skutkujące tragiczne - bo bardzo łatwo pomylić borowika szlachetnego z goryczakiem żółciowym - czego lepiej unikać. 

Pamiętajmy, że borowiki to grzyby mikoryzowe i są związane z kilkoma gatunkami drzew - najczęściej ze świerkiem ale także z dębami i bukami. Jednak z uwagi na różnorodną gospodarkę leśną - można znaleźć borowiki w miejscach, które wydają się pustynią grzybową. 

Redakcja dziękuję za zdjęcia i wiadomości o wysypie grzybów w lasach makowskich.