Oczywiście choć podanie to jest mocno przesadzone i czuć w nim bułgarską megalomanię, to jednak jest w nim odrobina prawdy. W Bułgarii nie brak iście rajskich zakątków, o których nie trąbią przewodniki i czasem ciężko do nich trafić, ale za to gdy już się tam dotrze, to nie chce się wracać! Wiele z tych miejsc jest niemalże dziewiczych. Jeszcze nie zawitał tam przemysł turystyczny z kolorowymi straganami, głośną muzyką i fast foodem. Przydaje to im specyficznego uroku, a odwiedzającemu je pozwala poczuć się prawdziwym odkrywcą i w pełni nacieszyć się cudnymi widokami, dźwiękami i zapachami przyrody, a co najważniejsze pobyć chwile sam na sam ze sobą!
Oprócz pięknej przyrody Bułgaria może pochwalić się również fascynującą historią. - Położona w samym środku półwyspu bałkańskiego przeżywała zmienne koleje losu, począwszy od potężnego mocarstwa panującego nad czterema morzami, poprzez niewolę bizantyjską, turecką, by w końcu odzyskać niepodległość.
Jak widać, jest to historia nieco podobna do naszej polskiej, z tym że ich niewola trwała znacznie dłużej bo aż pięć wieków. Bułgarzy są bardzo dumni z tego, że mimo tak długiej niewoli zdołali zachować swą tożsamość narodową, język i kulturę.
Jednak jeszcze przed powstaniem państwa bułgarskiego - tutejsze ziemie były zamieszkiwane przez starożytne ludy. Jedni z nich, to mało nam znani Trakowie. Założone przez nich miasta np. Sofia czy Płowdiw należą do najstarszych w Europie i są nieprzerwanie zamieszkiwane do dziś. Trakowie pozostawili po sobie również grobowce, twierdze i ruiny świątyń.
Jeden z największych znalezionych na świecie skarbów o niemożliwej do wyliczenia wartości, złożony z kunsztownie wykonanych przedmiotów o wadze sześciu kilogramów został odkryty w trackim grobowcu nieopodal miasta Panagjuriszte, a obecnie jest przechowywany w muzeum narodowym w Sofii.
foto: Marcin Miłoś / Skarb z Panagjuriszte
Ale czym byłaby historia i przyroda bez ludzi?
To właśnie oni, ich bogata kultura i język, podobny do naszego a także serdeczne podejście do nieznajomych przyciągnęły nas do Bułgarii i sprawiły, że zechcieliśmy zostać tutaj na stałe.
Bułgaria, to zróżnicowany narodowościowo kraj. Oprócz Bułgarów mieszkają tu Turcy, Romowie, Polacy, Wlasi, Ormianie, Grecy, Tatarzy i inni. Wszyscy oni mają swój wkład w niezwykłe bogactwo kulturowe tego niewielkiego kraju. Poznawanie ich - to prawdziwa przyjemność. - Cieszy ich fakt, że mogą opowiedzieć komuś o swoich tradycjach i obyczajach. Bardzo cenią to, że nie traktujemy ich jako gorszych, a wręcz przeciwnie nawet bardziej interesujących. Wielu spośród przedstawicieli mniejszości etnicznych, to osoby ciepłe i otwarte, dla których okazywanie gościnności - to kwestia wielkiej wagi. - Choć często są ubodzy - nie przeszkadza im to być szczodrymi. Wielokrotnie wychodziliśmy z takich wizyt z rękami pełnymi warzyw i owoców które gospodarze wyhodowali we własnym ogródku lub zimową porą domowych przetworów.
foto: Marcin Miłoś / Na zdjęciu Miasto Łowecz
To naprawdę ujmuje za serce i sprawia, ze chcemy tu być i zrobić coś dla tych dobrych ludzi.
I pomimo tego, że większość z dziesięciu milionów turystów, którzy przyjeżdżają do Bułgarii każdego roku, przyciąga tu słoneczne wybrzeże i ciepłe wody Morza Czarnego - to na naszym kanale na YouTube
Orient Explorer staramy się, pokazać co jeszcze ma do zaoferowania ten bałkański kraj.
Sami mieszkamy tu już prawie siedem lat i wciąż mamy wrażenie, że udało nam się zobaczyć zaledwie część ze wszystkich zachwycających zakątków, które kryje w sobie bułgarski kawałek raju.
Dla suskiDlaWas.info
przesłał:
Marcin Miłoś
Orient Explorer Vlog
kontakt:
orient7explorer@gmail.comPRZEKIEROWANIE DO WITRYNY ZEWNĘTRZNEJ:
Orient Explorer Vlog;
Od suskiDlaWas.info - informacje formalne:
1. Najstarsze drzewo w Bułgarii - to dąb liczący sobie ok. 1650 lat. 2. Jeden z najlepszych na świecie olejków różanych pochodzi z Bułgarii. Pierwsze zapisy o handlu tą substancją pojawiły się w 1771 roku. 3. Bułgaria jest powszechnie znana z jogurtu i białych serów. Ale to bułgarskie śniadanie o nazwie banitsa (zwijany placek zapiekany z serem) jest potrawą której, zdaniem Bułgarów, każdy powinien spróbować. 4. Nierzadko można natrafić na pokazy tańca z ogniem, na rozżarzonych węglach. 5. W Bułgarii słońce świeci średnio przez 2500 godzin rocznie – to prawie dwa razy dłużej niż w Polsce (źródło: krakow.wiih.gov.pl
)
UWAGA! Wszystkie poniżej wskazane linki kierują do witryn zewnętrznych - nie związanych z portalem.
Dane kontaktowe bułgarskiego Krajowego Punktu Kontaktowego ds. transgranicznej opieki zdrowotnej oraz Email:
crossbordercare@nhif.bgBułgaria - Portal Promocji EksportuМИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ RADA MINISTRÓW REPUBLIKI BUŁGARII

Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj