Wystartował ogólnopolski konkurs literacki pt.: „Nowe dzienniki gwiazdowe” na twórczość science-fiction inspirowaną polskimi badaniami naukowymi w dziedzinie astronomii – informuje Polskie Towarzystwo Astronomiczne, wydawca czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”, prowadzącego ten konkurs. Okazją do konkursu jest Rok Lema, obchodzony w 2021 r.


Tytuł konkursu - "Nowe Dzienniki Gwiazdowe" - nawiązuje do twórczości Stanisława Lema (1921-2006), najsłynniejszego polskiego pisarza science-fiction. Jeden z jego zbiorów opowiadań nosi tytuł „Dzienniki gwiazdowe”.


„Przyglądając się różnym inicjatywom związanym z obchodami Roku Lema zauważyliśmy, że ogromna ich część ma związek z astronomią i kosmosem. Jak widać inspiracja, która dała początek twórczości Stanisława Lema, wciąż jest bardzo żywa. Ostatnie dekady przyniosły wiele odkryć, które w niebywały sposób rozszerzyły możliwości fantazji naukowych: czarne dziury, fale grawitacyjne, błyski gamma i inne. W bardzo wielu badaniach tych zjawisk biorą również Polacy. Postanowiliśmy to wykorzystać zarówno do promocji polskiej astronomii, jak i poszukiwania talentów, na miarę Mistrza” - wskazuje dr hab. Maciej Mikołajewski, redaktor naczelny „Uranii – Postępów Astronomii”.


Chętni do udziału w konkursie mogą przysłać własne teksty literackie w języku polskim, pisane prozą i zaliczające się do gatunku fantastyki naukowej. Dodatkowym warunkiem jest nawiązanie w swoim utworze do badań naukowych w dziedzinie astronomii prowadzonych przez polskich naukowców lub przez polskie placówki naukowe. Należy wskazać inspirację do badań opisanych na łamach jednego z mediów związanych z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (dwumiesięcznik „Urania – Postępy Astronomii”, portal internetowy urania.edu.pl, serial popularnonaukowy Astronarium, materiały z youtubowego kanału Urania TV lub cykl wykładów „Astronomia w Twoim domu”).


Najlepsze prace zostaną opublikowane na łamach „Uranii” lub portalu Uranii, ich autorzy otrzymają honoraria. Więcej informacji znajduje się na stronie konkursu na /przekierowanie/ >> urania.edu.pl >>.


W tym roku obchodzimy Rok Lema 2021 uchwalony oficjalnie przez polski Parlament. Stanisław Lem został kilkakrotnie upamiętniony w kosmosie, na przykład jeden z układów planetarnych (BD+14 4559) nosi oficjalnie nazwy związane z jego twórczością: gwiazda Solaris i jej planeta Pirx. Jest także planetoida (3836) Lem, czy (343000) Ijontichy (postać z twórczości Lema).

Jesteś fanem fantastyki naukowej? A może próbujesz sił w pisaniu literatury science-fiction? Albo może jesteś już uznanym pisarzem i chcesz uczcić Rok Lema 2021? W każdym z tych przypadków możesz nadesłać swoją twórczość na konkurs literacki Uranii!

 

"Urania - Postępy Astronomii" ogłasza konkurs literacki na teksty w języku polskim pisane prozą, inspirowane polskimi badaniami naukowymi. Konkurs ogłoszony został w "Uranii" nr 3/2021. Trwa od trwa od 24.06.2021 r. do odwołania. Wśród nagród publikacja pracy na łamach "Uranii" i honoraria autorskie.


Nauka w Polsce - PAP
cza/ zan/

opublikowano: 09.08.2021
grafika/źródło: PTA / Urania / naukawpolsce.pap.pl

Z okazji 100. rocznicy urodzin Sejm jednomyślnie uchwalił Stanisława Lema patronem roku 2021. W Roku Lema Biblioteka Narodowa udostępnia kilka utworów wybranych w porozumieniu z synem pisarza. Dostęp do utworów takich jak Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie, Nowa Kosmogonia z Doskonałej próżni, Tragedia pralnicza z Dzienników gwiazdowych, Maszyna Trurla z Cyberiady, Bajka o królu Murdasie z Bajek robotów, esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli z tomu Fantastyka i futurologia, zbiór esejów Dialogi czy fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od spadkobiercy pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Utwory znajdujące się w kolekcji można nieodpłatnie pobrać i czytać. Stanisław Lem to jeden z najbardziej znanych polskich autorów XX wieku, jeden z najczęściej tłumaczonych na języki obce.

DO POBRANIA /przekierowanie/ Rok Stanisława Lema;

źródło: polona.pl