25 i 26 września na autodromie Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy po raz kolejny gościli inspektorzy transportu drogowego z szesnastu Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego. Nagrody dla najlepszych inspektorów w kategoriach motocykl, samochód oraz klasyfikacja drużynowa wręczyli Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego Łukasz Bryła, Wojewoda Kujawsko – Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Kujawsko – Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Rafał Rewoliński.

Konkurs zorganizowany przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy i Główny Inspektorat Transportu Drogowego miał na celu m.in. doskonalenie oraz sprawdzenie wiedzy, umiejętności i sprawności inspektorów transportu drogowego. Pozwala to na wyłonienie najwszechstronniejszych inspektorów transportu drogowego w kraju.

Celem konkursu jest wskazanie najlepszych inspektorów transportu drogowego. Cały konkurs został pomyślany tak, by jak najpełniej sprawdzić wiedzę i umiejętności każdego inspektora transportu drogowego. Temu służą takie konkurencje jak : motocyklowa, samochodowa i kwalifikacja drużynowa – podkreślił szef kujawsko – pomorskiej Inspekcji Rafał Rewoliński.

Na to jak ważna jest jakość i efektywność przeprowadzanych kontroli zwrócił uwagę Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Jednym z podstawowych celów tego konkursu - obok wybrania najbardziej wszechstronnego inspektora transportu drogowego -  jest dalsze doskonalenie umiejętności i kompetencji w ramach Inspekcji. To właśnie wiedza i specjalizacja inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego jest absolutnie kluczowa dla ochrony jakości i konkurencyjności polskiego transportu. Jest to niezmiernie ważne, gdyż dotyczy to tej gałęzi gospodarki, która determinuje rozwój ekonomiczny państwa. Biorąc pod uwagę położenie Polski, fakt iż jesteśmy krajem tranzytowym oraz państwem granicznym Unii Europejskiej, tylko wyspecjalizowana formacja jaką jest Inspekcja Transportu Drogowego jest w stanie realizować tą ochronę w sposób efektywny. Mamy absolutne przekonanie, że kwalifikacje, umiejętności i specjalizacja polskich inspektorów należą do najwyższych w Europie – powiedział podsumowując tegoroczny finał Łukasz Bryła, Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Wojewoda Kujawsko – Pomorski wskazał na zaangażowanie inspektorów w codziennej i wymagającej pracy.

To jest naprawdę wyjątkowa rzecz, że będąc tak nieliczną służbą, wykonujecie tak ogromną pracę na rzecz bezpieczeństwa w ruchu i transporcie drogowym. Biorąc pod uwagę fakt, jak trudna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest Wasza służba, to chciałbym pogratulować Wam tego, iż potraficie połączyć pracę z pasja – zaznaczył Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko – pomorski.

Piotr Król, poseł na Sejm RP, członek sejmowej komisji infrastruktury podkreślił: o profesjonaliźmie Inspekcji świadczy niewątpliwie fakt, że nawet stowarzyszenia przewoźników – a więc strony, która nie zawsze ma powody do zadowolenia z wyników kontroli – chwalą poziom i jakość działania Inspekcji Transportu Drogowego. Wasza praca daje realne efekty i widać to nie tylko w sferze bezpieczeństwa, ale także w odniesieniu do kwestii ekonomicznych, co jest szczególnie istotne dla naszego państwa.

Inspektorzy rywalizowali w ośmiu konkurencjach:

- sprawdzenie wiedzy teoretycznej z zakresu przepisów prawnych wykorzystywanych w codziennej pracy,

- umiejętność udzielenia pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków,

- umiejętność kierowania samochodem (jazda sprawnościowa po torze przeszkód pojazdem typu „bus" na czas),

- umiejętność jazdy sprawnościowej samochodem osobowym z talerzem Stewarta,

- umiejętność jazdy sprawnościowej samochodem osobowym po płycie poślizgowej na czas,

- umiejętność jazdy motocyklem służbowym po torze kartingowym na czas,

- umiejętność jazdy technicznej motocyklem służbowym (pokonanie wyznaczonej trasy z wykorzystaniem jazy na wzniesieniu, pokonanie pochylni i toru z przeszkodami ustawionymi z pachołków),

- umiejętność jazdy sprawnościowej motocyklem służbowym po wyznaczonym torze w jak najdłuższym czasie.

Pierwsze miejsce drużynowo zajęli inspektorzy z kujawsko - pomorskiego. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z województwa małopolskiego. Trzecie miejsce przypadło inspektorom z Podkarpacia.

Klasyfikacja indywidualna w kategorii samochód:

I miejsce:  Piotr Stępień reprezentujący WITD Bydgoszcz,

II miejsce: Maciej Bochenek reprezentujący WITD Poznań,

III miejsce: Krzysztof Szydłowski reprezentujący WITD Opole.

Klasyfikacja indywidualna w kategorii motocykl:

I miejsce: Bartosz Kowalski reprezentujący WITD Bydgoszcz,

II miejsce: Bartosz Jabłoński reprezentujący WITD Kraków,

III miejsce Przemysław Gradomski reprezentujący WITD Gdańsk.

Zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy.

Opublikowano: 28-09-2018