
| Źródło: Centralny Zarząd Służby Więziennej / suskiDlaWas.info
Na co może liczyć osadzony z dodatnim wynikiem WZW, HIV lub już AIDS, opryszczki lub chorób wenerycznych

Na co może liczyć osadzony z dodatnim wynikiem WZW, HIV lub już AIDS, opryszczki lub chorób wenerycznych – jeżeli oczywiście nosicielstwo jest potwierdzone, a także czy prowadzone są badania laboratoryjne w aresztach i zakładach karnych pod tym kierunkiem? Jak wielu osadzonych obecnie w aresztach i zakładach karnych jest nosicielami wirusów: WZW (obojętnie jaki rodzaj) oraz HIV, a także już z zespołem objawowym AIDS, opryszczki lub chorób wenerycznych? (red.)
Zgodnie z art. 115 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. 1997 nr 90 poz. 557), wszystkim osobom pozbawionym wolności zapewniane są nieodpłatnie świadczenia zdrowotne, leki i artykuły sanitarne, w niezbędnym dla nich zakresie. Zasadą jest udzielanie świadczeń przede wszystkim w podmiotach leczniczych zakładów karnych lub aresztów śledczych, natomiast w przypadku zaistnienia przesłanek określonych w Kodeksie karnym wykonawczym – udzielanie świadczeń odbywa się w podmiotach pozawięziennych (dotyczy to w szczególności świadczeń wysokospecjalistycznych wymagających specjalistycznego sprzętu, kadry lub sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia).
Przy przyjęciu do jednostki penitencjarnej wszyscy osadzeni są zapoznawani z problematyką związaną z zakażeniami wirusem HIV, HBV i HCV. Ponadto w uzasadnionych klinicznie przypadkach lekarz więzienny zleca wykonanie badań diagnostycznych w kierunku zakażenia. W przypadku WZW C, jak i szeregu innych schorzeń, osadzony może zwrócić się do lekarza celem uzyskania wszelkich informacji, również odnośnie zachowań obciążonych ryzykiem oraz sposobów ich przenoszenia. Informacje dotyczące zachowań obciążonych ryzykiem oraz sposobami przenoszenia schorzeń takich jak zakażenie wirusem HIV, HCV, HBV, są od lat powszechnie dostępne w środkach masowego przekazu (radiu, telewizji, prasie, internecie), a także pacjenci osadzeni mają dostęp do materiałów informacyjnych dotyczących dróg zakażenia (biuletyny, ulotki itp.). Każdy obywatel RP, niezależnie do miejsca pobytu, może również zwrócić się do lekarza celem ewentualnego uzyskania dodatkowych informacji medycznych w kwestii swojego zdrowia, w tym uzyskania informacji związanych z drogami zakażenia WZW C.
Więzienna służba zdrowia uczestniczy i realizuje Program Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia ‘’ Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017-2021 ’’, który jest współfinansowany z puli środków będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.
W ramach Programu Polityki Zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia ‘’Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce’’ Ministerstwo Zdrowia przekazuje leki antyretrowirusowe i specjalistyczne testy diagnostyczne do monitorowania terapii oraz szczepionki dla dzieci urodzonych przez matki zakażone wirusem HIV.
Wg druku statystycznego MS – ZK 7 w 2018 r., w więziennych podmiotach leczniczych stwierdzono 27 nowowykrytych przypadków wirusa HIV. Na dzień 31 grudnia 2018 r., 256 pacjentów było leczonych antyretrowirusowo. Jeśli chodzi o zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) wykonano 5193 badań diagnostycznych w kierunku wykrycia, z czego 59 było przypadkami nowowykrytymi, natomiast w kierunku wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu C (HCV) wykonano w 2018 r., 6175 badań diagnostycznych w kierunku wykrycia, z czego 160 było przypadkami nowowykrytymi.
Więzienna służba zdrowia dysponuje Oddziałem leczenia chorób zakaźnych w Zakładzie Karnym w Potulicach, a leczenie odbywa się zgodnie ze standardami i rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.
Czy w ostatnich 5 latach były zgony osadzonych w aresztach lub zakładach karnych – którzy zmarli wskutek WZW lub HIV albo AIDS albo opryszczki lub chorób wenerycznych? (red.)
Służba Więzienna nie przetwarza danych w powyższym zakresie. Dane zawierają zarówno ilość zgonów z przyczyn naturalnych, jak również ilość zgonów z przyczyn autoagresywnych.
Czy osadzeni w aresztach lub zakładach karnych ze stwierdzonym pozytywnym nosicielstwem ww. wirusów są izolowani od całkowicie zdrowych pod tym kątem osadzonych? (red.)
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy osadzony przy przyjęciu do AŚ/ZK jest badany przez lekarza, który wydaje zalecenia odnośnie dalszego postępowania w tym np. umieszczenia w celi przystosowanej dla osób niepełnosprawnych, bezpłatnego zaopatrzenia w niezbędne protezy, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze oraz wydaje inne zalecenia dotyczące np. odstępstw od rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2016 roku w sprawie regulaminów organizacyjno-porządkowych wykonywania kary pozbawienia wolności ( Dz.U. 2016 poz. 2290 ) oraz tymczasowego aresztowania (Dz. U. 2016, poz. 2231) wynikające z ewentualnych ograniczeń i schorzeń stwierdzonych u osadzonego.
Zgodnie z obowiązującymi standardami osoby pozbawione wolności zakażone w/wym. wirusami nie są izolowane, zapoznane są z drogami zakażenia i profilaktyką z tym związaną.
Czy w ostatnich pięciu latach doszło do sytuacji, że straż więzienna - czyli pojedynczy strażnicy zostali zarażeni jednym z ww. wirusów podczas wykonywania czynności służbowych? (red.)
W oparciu o informacje nadesłane z zakładów opieki zdrowotnej medycyny pracy SW, informuję, że nie odnotowano przypadku, o którym mowa w powyższym pytaniu.
Odpowiedzi na pytania redakcyjne udzieliła
ppłk Elżbieta Krakowska
Rzecznik Prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej
Przesłano: 31.07.2019
Ogłoszenia: Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017-2021 Etap: ogłoszenie o wynikach konkursu (25.07.2019)
Odpowiedź na interpelację nr 26885 w sprawie zmniejszenia wydatków na leczenie chorych na HIV i AIDS
KRAJOWE CENTRUM DS. AIDS Agenda Ministra Zdrowia
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj