
| Źródło: krakow.ipn.gov.pl
Uczniowie III LO w Krakowie wygrali VIII Małopolski Turniej Debat Historycznych IPN

W finałowej debacie nad tezą „Wkład polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej nie został należycie doceniony”, licealiści z krakowskiej trójki pokonali reprezentację XLIII LO w Krakowie w składzie: Paweł Dziób, Marcin Dąbrowski, Urszula Klimas, Bartosz Pałka, Anna Vitushynska (nauczyciel Marcin Papież). Mimo porażki drużyny, reprezentant czterdziestki trójki Paweł Dziób zdobył tytuł najlepszego mówcy turnieju. Trzecie miejsca w turnieju zajęły ex aequo – druga drużyna z III LO w Krakowie oraz III LO w Tarnowie.
Generalna zasada potyczki na argumenty polega na tym, że jedna ekipa (propozycja) broni zadanej tezy, a druga (opozycja) stara się ją obalić. O tym, kto jest propozycją, a kto opozycją decyduje losowanie, a o wyniku debaty – przysłuchujące się jej jury. W finałowym pojedynku licealiści z III LO byli propozycją, broniąc twierdzenia, iż świat nie docenił w dostateczny sposób czynu zbrojnego polskich żołnierzy podczas II wojny światowej, zaś przeciwnicy z XLIII LO – opozycją, która atakowała słuszność powyższej tezy.
Przed finałowym pojedynkiem odbyły się dwa półfinały. W pierwszym los skojarzył ekipy reprezentujące XLIII LO w Krakowie i III LO w Tarnowie (Karolina Zając, Kacper Marek, Filip Gąciarz, Zuzanna Ostręga, Krystian Sweder; nauczyciel Krzysztof Płonka). Drugą parę półfinałową utworzyły dwie drużyny z III LO w Krakowie – nr 1 czyli późniejsi triumfatorzy turnieju oraz nr 2 w składzie: Natalia Stępień, Weronika Jaworska, Marianna Lahuta, Agnieszka Ropka. Półfinałowa teza brzmiała: „Wysiłek zbrojny Polaków pod Monte Cassino był potrzebny”.
Nagrody wręczył laureatom i uczestnikom turnieju zastępca dyrektora krakowskiego oddziału IPN dr Michał Wenklar.
Zwycięzcy z III LO w Krakowie (drużyna nr 1) będą reprezentować Małopolskę podczas ogólnopolskiego finału turnieju debat w Warszawie. Wszystkim uczestnikom małopolskiego turnieju dziękujemy za świetną zabawę i zapraszamy w przyszłym roku.
Oddział IPN w Krakowie
zdjęcie: archiwum IPN w Krakowie
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj