Kilkanaście produkcji i koprodukcji Telewizji Polskiej zostało wyselekcjonowanych do konkursów w ramach 30. Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, który w tym roku odbywa się online. 10 filmów dokumentalnych i reportaży produkowanych i koprodukowanych przez TVP, które zdobyły Grand Prix, czyli „Białą Kobrę” w poprzednich edycjach festiwalu, można oglądać za darmo online w ramach jubileuszowych pokazów z okazji 30-lecia Festiwalu.


W Konkursie Filmów Dokumentalnych odbywającym się w ramach 30. Edycji Festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” bierze udział 8 produkcji i koprodukcji TVP: „Draugen” w reżyserii Dagmary Drzazgi (produkcja TVP3 Katowice), „Jutro czeka nas długi dzień” Pawła Wysoczańskiego (film w koprodukcji z Black and White Productions), „Odmienne stany świadomości” Piotra Stasika (Running Rabbit Films i TVP), „Powiedz tak lub nie” Pawła Hejbudzkiego (Fog Films w koprodukcji z TVP), „Syndrom zimowników” Piotra Jaworskiego (Kalejdoskop Film i TVP), „Tony Halik” Marcina Borchardta (w koprodukcji z Furia Film), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (Pokromski Studio w koprodukcji z TVP) oraz „Zwyczajny kraj” w reżyserii Tomasza Wolskiego (Kijora oraz TVP).

Do Konkursu Reportaży Telewizyjnych zostały wyselekcjonowane reportaże Telewizji Polskiej: „Opowiem o moim życiu” Alicji Grzechowiak, „Popytka” Bożydara Pająka (Very Nice Media dla TVP), „Różyczka” Inki Boguckiej (IbFilm dla TVP Kraków) i „W stronę światła” Beaty Hyży-Czołpińskiej (TVP Białystok).

W ramach Pokazów specjalnych jubileuszowego festiwalu „Człowiek w zagrożeniu” widzowie zobaczą: „Amerykańskie tournée” w reżyserii Piotra Jaworskiego (Kraków Film Klaster w koprodukcji z TVP) oraz „Lekcja białoruskiego” w reżyserii Mirosława Dembińskiego (Studio Filmowe Everest i TVP).

W jubileuszowej sekcji „30-lecie” zostaną pokazane filmy - laureaci Grand Prix, czyli „Białej Kobry” poprzednich edycji festiwalu, w tym 10 produkcji i koprodukcji TVP, m.in. „Bobrek Dance” Dagmary Drzazgi (TVP Katowice, Grand Prix z 2002 roku), „Do bólu” Marcina Koszałki (TVP, zwycięzca z 2008 roku) czy „Żywot Michała” Beaty Januchty(TVP Agencja Filmowa, Grand Prix z 2003 roku). Filmy te można oglądać za darmo online w ramach jubileuszowych pokazów z okazji 30-lecia Festiwalu.

Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu” jest organizowany co roku w kinie Kinematograf w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Tegoroczna 30. edycja Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” odbywa się online.

foto: Kadr z filmu „Tony Halik” Marcina Borchardta (Furia Film, koprodukcja TVP)
opublikowano: 12:26, 26.11.2020