Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na Politechnice Śląskiej odbędzie się w środę, 2 października, o godz. 11.00 w auli A Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej. Wydarzenie to rozpocznie obchody jubileuszu 75-lecia Politechniki Śląskiej. W inauguracji weźmie udział premier RP Mateusz Morawiecki.


Podczas uroczystości przemówienie wygłosi JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, natomiast wykład inauguracyjny pt. „Śladami Politechniki Lwowskiej. Początki i rozwój Politechniki Śląskiej” – prof. Wojciech Zieliński, rektor gliwickiej uczelni w latach 2002-2008. W programie przewidziano także wystąpienie Yuriya Bobalo, rektora Politechniki Lwowskiej, z której wywodzi się Politechnika Śląska.


Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego jednym z najważniejszych momentów jest immatrykulacja, a więc przyjęcie do wspólnoty akademickiej nowych studentów. W tym roku naukę w murach gliwickiej uczelni rozpoczęło 6395 studentów.

W trakcie uroczystości zostaną także wręczone medale dla najlepszych absolwentów oraz nagrody Rady Społecznej Politechniki Śląskiej dla pracowników i studentów, nagroda Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej, a także dla Najlepszego Absolwenta w Specjalności Lotniczej.

Po uroczystej inauguracji zostanie również podpisane porozumienie o współpracy między Politechniką Śląską i firmą EXATEL SA.

Msza święta w intencji studentów i pracowników Politechniki Śląskiej zostanie odprawiona w katedrze pw. św. ap. Piotra i Pawła przy ul. Jana Pawła II 5 w Gliwicach 2 października o godz. 18.00.

Inauguracja rozpocznie uroczyste obchody 75-lecia Politechniki Śląskiej. Z tej okazji w Centrum Edukacyjno-Kongresowym zostanie udostępniona wystawa poświęcona początkom oraz historii Politechniki Śląskiej, a przez cały rok akademicki 2019/2020 na uczelni będą miały miejsce wydarzenia związane z tym ważnym dla naszej wspólnoty jubileuszem.

Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna w regionie i jedna z największych w kraju. Na 13 wydziałach, które mieszczą się w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach prowadzonych jest obecnie 48 kierunków studiów i około 200 specjalności. Politechnika prowadzi również dwa licea akademickie – w Gliwicach i Rybniku.

Aktualnie Politechnika Śląska kształci prawie 20 tys. studentów. Z raportu przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że co dwunasty prezes w Polsce ukończył studia na Politechnice Śląskiej, według dziennika „Rzeczpospolita” gliwicka uczelnia znajduje się na piątym miejscu w kraju pod względem kształcenia przyszłych prezesów.


Przesłane przez:

mgr Jadwiga Witek
Rzecznik Prasowy Politechniki ŚląskiejZOBACZ TAKŻE: Politechnika Śląska zainaugurowała nowy rok akademicki >>