
| Źródło: nck.pl
Karnawał

Karnawał, to okres balów (nie: bali!) i zabaw karnawałowych, a w przedszkolach – balów przebierańców, czyli balów maskowych, które dawno, dawno temu były organizowane nie tylko dla maluchów.
W XVII i XVIII w. kto tylko mógł, hulał na maskaradach (bal kostiumowy, początkowo urządzany na dworach, później ogólnie ‘bal maskowy’, ale raczej w odniesieniu do prywatnej imprezy) i redutach (ogólnodostępny bal maskowy, na który wykupywało się bilet wstępu). W XIX w. popularne stały się wieczorki tańcujące, herbatki tańcujące, a nawet śniadania tańcujące, czyli – jak byśmy dziś powiedzieli – „prywatne, zamknięte imprezki dla bliższych i dalszych znajomych”.
Francuskie słowo z kolei może wywodzić się albo z wł. carnevale, albo z dawniejszego fr. carn-aval, czyli dosł. ‘mięsożerstwo’.
Oba słowa – francuskie i włoskie – niekiedy wiąże się z łac. ‘carrus navalis’, będącym określeniem wozu w kształcie okrętu, który był elementem uroczystych orszaków ku czci Dionizosa i Izydy.
Karnawał kończy się w ostatni wtorek przed Środą Popielcową. Ale kiedy się zaczyna? Za początek karnawału uznawane są – w zależności od źródła i przyjętej koncepcji – święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok lub święto Trzech Króli. Rodzime określenia karnawału to: mięsopust i zapusty, ale o nich napiszemy przy okazji ostatków.
Narodowe Centrum Kultury
źródło: [SO PWN; SJP PWN; USJP; NSPP; WSPP; Baza CKS]
foto: pixabay.com
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj